Den 29 – 30 maj inbjuder vi till en tvådagars försommarresa på Älvsborgs- och Viskadalsbanorna. Sträckan Herrljunga – Borås – Varberg kommer att stängas av i sommar för en omfattande upprustning, och vi tar chansen att göra en resa innan arbetena sätter i gång. Samtidigt lägger vi in även sträckan Uddevalla – Herrljunga i resan. Resan kommer att genomföras med vår elmotorvagn Yoa6 (även känd som X16) varför antalet resande är begränsat, speciellt i dessa pandemitider.
Lördagen den 29 maj kör vi upp från Alvesta till Uddevalla via Kust till kust-banan och Bohusbanan. Vi lämnar Alvesta klockan 10.05 (tåg från Stockholm och Malmö ank 9.26, från Kalmar ank 9.18) och gör uppehåll för påstigande i Värnamo 10.51 (tåg från Halmstad ank 9.57, från Jönköping 10.05). Efter lunchuppehåll i Borås fortsätter vi kl 13.44 (tåg från Varberg ank 12.00, från Uddevalla – Herrljunga ank 12.10) och gör uppehåll i Mölnlycke 15.15, Liseberg 15.29, Ytterby 16.26 och Stenungsund 17.40 innan vi når vår övernattningsort Uddevalla. Observera att vi inte går in till Göteborg C! Gemensam middag på kvällen ingår i hotellpaketet.
Vi lämnar Uddevalla på söndag morgon kl 8.30 för att ta oss till Varberg via Öxnered, Herrljunga och Borås. Det finns tid för fotoarrangemang på vår väg till Varberg, dit vi ankommer kl 13.35 (tåg till Göteborg avg 14.33, till Malmö avg 14.28). Efter ett lunchuppehåll fortsätter vi söderut via Halmstad – Hässleholm på vår väg tillbaka till Alvesta. Vi gör uppehåll för avstigande i Halmstad 15.31 (tåg till Malmö avg 16.05) och Hässleholm 17.22 (tåg till Stockholm avg 17.48, till Karlskrona 18.12) innan vi är framme i Alvesta kl 19.08 (tåg till Stockholm avg 19.27, till Malmö 19.26, till Kalmar 19.38 och till Göteborg 19.19).
Hotellpaket med övernattning i Uddevalla inklusive frukost och middag exkl. dryck på lördagskvällen erbjuds, och bokas samtidigt med resan. Som vanligt kan del i dubbelrum endast bokas tillsammans med specificerad medresenär. Övriga utgifter på hotellet betalas enskilt.